ЯК МОЖНА ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ДОБРЕ ПОВОДИТИСЬ?

19.02.2018   Administrator   Категорія: психологія

КОРИСНІ ПОРАДИ БАТЬКАМ:

ЯК МОЖНА ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ДОБРЕ ПОВОДИТИСЬ?

            Більшість батьків замислюються, чи правильно вони себе поводять з дитиною. Звичайно, немає ідеальних батьків. Усі вони мають труднощі й іноді не впевнені, чи добре виховують своїх дітей. Однією з проблем, що найбільше непокоїть батьків, є питання поведінки: що треба зробити, аби діти поводилися добре? Скористайтеся порадами.

Подавайте дітям приклад хорошої поведінки.

            Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінка -  приклад для наслідування.

Висловлюйте свої бажання позитивно.

            Кажіть дітям, чого Ви від них очікуєте, замість того, чого НЕ бажаєте.

Висувайте реальні вимоги.

            Запитуйте себе, чи відповідають Ваші вимоги віку дитини, ситуації, в якій вона опинилася. Ви маєте бути більш терпимими до хворих дітей.

Не надавайте надто великого значення заохоченням і покаранням.

            В міру дорослішання дитини покарання і заохочення стають все менш результативними. Пояснюйте дитині причину, яка впливає на Ваше рішення. Прагніть до компромісу у спілкуванні зі старшими дітьми, а з меншими – використовуйте тактику переключення уваги.

Обирайте виховання без побиття та крику.

            На початку це може здаватися результативним, однак незабаром виявиться не дієвим. Крик або постійні докори є також шкідливими та можуть призвести до тривалих проблем емоційного характеру. Покарання не допомагають дитині виробити навички самоконтролю і поваги до інших. Заохочення може в майбутньому призвести до маніпуляції і стосунків на рівні «комерції».

10 кроків, щоб стати кращими батьками:

1. Любов є найважливішою потребою усіх дітей і однією з основних передумов позитивної поведінки дитини. Батьківська любов допомагає дитині формувати впевненість у собі, викликає почуття власної гідності.

2. Прислуховуйтесь до того, що говорить Ваша дитина. Цікавтеся тим, що вона робить і відчуває, що її цікавить, з ким вона спілкується.

3. Всі взаємостосунки, в тому числі й ті, що будуються на любові й довірі, потребують певних обмежень. Батьки самі мають визначити ці обмеження для дітей. Пам’ятайте, що порушення дітьми будь-яких обмежень є для них природним процесом пізнання, і не варто це розцінювати як прояв неслухняності. Діти почуваються більш безпечно, коли батьки також дотримуються визначених ними обмежень.

4. Сміх допомагає розрядити напружену ситуацію. Часом батьки бувають занадто серйозними і заклопотаними. Це заважає їм сповна відчути радість батьківства. Вмійте побачити веселі моменти і дозволяйте собі сміх при кожній нагоді.

5. Намагайтесь побачити світ очима Вашої дитини і зрозуміти її почуття. Пригадайте, як Ви почувалися, коли були дитиною, і яким незрозумілим здавався Вам світ дорослих, коли з Вами поводилися несправедливо.

6. Хваліть і заохочуйте дитину. Сподівайтеся, що дитина поводитиметься добре. Заохочуйте її докладати зусиль до цього. Хваліть за хорошу поведінку.

7. Поважайте свою дитину так, як поважали б дорослого. Дозвольте дитині брати участь у прийнятті рішень, особливо тих, що стосуються її. Прислухайтеся до думки дитини. Якщо Ви змушені сказати дитині щось неприємне, подумайте, яким чином Ви сказали б це дорослому. Вибачайтеся, якщо вчинили неправильно по відношенню до дитини.

8. Плануйте розпорядок дня дитини. Діти, коли існує чіткий розпорядок дня, більш організовані, зібрані, вчаться планувати свій день та більш відповідально в подальшому поводять себе в колективі.

9. У кожній сімї є свої правила. Будьте послідовними в їх дотриманні і намагайтеся виявляти певну гнучкість щодо дотримання цих правил дітьми. Діти можуть бути введені в оману, якщо одного дня правило виконується, а іншого -  відміняється.

10. Не забувайте про власні потреби! Коли батьківство починає нагадувати важку працю, і Ви відчуваєте, що Вам бракує терпіння, приділіть трохи часу лише собі. Якщо Ви розумієте, що втрачаєте контроль над собою і можете накричати на дитину, образити, принизити чи вдарити її, залиште дитину на кілька хвилин, порахуйте до десяти і заспокойтеся.

Факти, що можуть здивувати.

Діти часто не розуміють, чому їх покарано. Дослідження доводять, що вимоги дорослих часто видаються дітям незрозумілими. Пам’ятайте, коли дитина дістала ляпаса, вона стає надто сердитою, знервованою та збудженою, тому не може зрозуміти, за що і чому її покарано.

Допомагайте дітям вести себе краще, даючи їм вибір. Не сперечайтеся з дітьми про справи, які не мають великого значення. Дозволяйте їм зробити вибір: нехай вони самі вирішують, у що одягатися чи що їсти. Якщо цей варіант Ви абсолютно не можете прийняти, тоді спробуйте обговорювати ці питання з дитиною, питайте дитину про її думку, вмійте переконати, а не змушувати. Це попередить прояви образи та непокори з боку дитини. Вона не дорікатиме, що Ви її постійно контролюєте.

Діти мають право на позитивне ставлення до себе. Уряд України зобов’язався дотримуватись принципів Конвенції Організації Об’єднаних Націй з прав дитини. В ній виголошено, що діти мають права, одним з яких є право на захист від будь-яких форм фізичного і психічного насильства та навмисного приниження.

            І на завершення - твердження, які мають психологічний зміст та в основі своїй мають вчать бути добрими та відповідальними батьками:

      За словами Альфреда Адлера (1870-1937) — австрійського психолога, психіатра і мислителя, жодна дитина не є безнадійна. Маємо бути свідомими щодо впливу, який маємо на наших дітей, вихованців, та прикладу, який маємо їм своєю поставою та поведінкою:      

-> якщо дитина зростає в атмосфері критики, вона вчиться засуджувати;

-> якщо дитина зростає в атмосфері ворожнечі, вона вчиться боротися;

-> якщо над дитиною глумляться, вона стає соромливою;

-> якщо дитина живе під страхом, вона стає боязкою;

-> якщо дитину постійно соромлять, вона звикає почуватися винною;

-> якщо дитина зростає в толерантному середовищі, вона вчиться бути терплячою;

-> якщо дитину часто підбадьорюють, вона вчиться впевненості;

-> якщо дитина зростає в атмосфері прийняття, вона вчиться любові;

-> якщо дитина зростає в атмосфері похвали, вона вчиться любити саму себе;

-> якщо дитина зустрічається з визнанням, вона вчиться, що добре мати мету;

-> якщо дитина живе у чесному середовищі, вона вчиться, що таке правда,

-> якщо дитина живе у справедливому середовищі, вона вчиться бути справедливою (правою);

-> якщо дитина почувається безпечно, вона вчиться довіряти собі і тим, хто біля неї;

-> якщо дитина оточена приязню, вона вчиться спостерігати світ як гарне місце, щоб жити, любити і бути любленим.

 

Використано і доповнено матеріали буклету Державної соціальної служби для сім’ї дітей та молоді і Українського фонду «Благополуччя дітей» - «10 кроків, щоб стати кращими батьками».

 

Статтю підготувала практичний психолог ТСШ№7 -  Ігнатова Олеся Олегівна.