Олеся Ігнатова — Цікаві факти з психології та 20 унікальних фактів людського тіла
03.05.2020 Administrator Категорія: психологія
Пропоную Вашій увазі цікаві факти з психології:
- Дослідження показало, що якщо поділитися своїми цілями з іншими, шанси на їх досягнення знижуються, тому що людина втрачає мотивацію.
- Розум людини здатний «переписувати» монотонну, нудну мову співрозмовника, щоб інформація здавалася цікавою і краще сприймалася.
- Сучасна психологія визнає існування більш 400 різних фобій і страхів.Вчені прийшли до висновку, що фобії можуть бути спогадами, які передаються з покоління в покоління за допомогою ДНК.
- Дуже часто музичний твір стає улюбленим, тому що він пов'язаний і асоціюється з певною емоційною подією в житті людини.
- Світосприйняття людини може змінюватися під впливом улюбленої музики.
- Дослідження показало, що трата грошей на інших приносить людині більше задоволення, ніж трата грошей на себе.
- Наукове дослідження показало, що ключ до щастя - це використання грошей на отримання цікавого досвіду і подорожі, а не на придбання товарів.
- У 30% вагітних жінок з'являється бажання з'їсти непродовольчі товари - це харчовий розлад називають пікацизм.
- Сучасні психологи активно обговорюють потребу додавання феномена Інтернет-залежностів список психічних розладів людини.
- Кожен 5 житель Франції у своєму житті страждав на депресію. Такий показник є найвищим у світі.
- Вчені виявили ген, який є причиною негативного світосприйняття людини.
- Психологічні тести показують, що більшість людей будуть йти разом з групою і не суперечити думці групи, навіть якщо вони вважають, що група не права.
- Люди прагнуть принизити інших, коли не впевнені в собі. Випробовувані, яким сказали, що вони погано пройшли тест на IQ, висловлювали більше національних і релігійних упереджень, ніж ті, кому повідомили про високі результати.При цьому люди щиро впевнені, що їх негативну думку про інших щирі і не має ніякого зв'язку з їх нижчою думкою про себе. Приниження інших допомагає відновленню самооцінки.
- На поведінку людей впливають тілесні відчуття. Наприклад, є стійка асоціація між відчуттям важкості і «важливістю», «серйозністю», «вагомістю». Люди оцінювали людину як більш серйозну і стабільну, якщо її резюме подавалося у важкій папці, і навпаки.
- Точно так само, відчуття жорсткості і твердості робить людей негнучкими. Ті, хто сидів на жорстких стільцях, були більш непоступливі в переговорах. Відчуття шорсткої поверхні викликає в людях відчуття складнощів у відносинах між людьми, а холод тісно пов'язаний з почуттям самотності.
- Люди схильні робити аморальні вчинки чи не виконувати чиєсь прохання про допомогу, якщо для цього не треба прикладати зусиль або не доведеться відмовляти людині безпосередньо.
- Однак, більше людей ведуть себе «як має бути», якщо вони повинні прийняти моральне рішення на очах у когось. У прямому проханні про допомогу, про пожертвування або про збір підписів відмовляють рідше.
- Брехня вимагає великих ментальних зусиль. Людині одночасно доводиться утримувати в голові брехню - щоб її говорити, і правду - щоб її приховувати. У результаті вона вимовляє більш прості речення і гірше справляється з завданнями на кмітливість.
- Коли за людьми спостерігають, вони ведуть себе краще. Причому ілюзія спостереження працює теж. Досить було повісити фотографії очей в їдальні самообслуговування, щоб більша кількість людей стала прибирати за собою посуд.
- При цьому поведінка впливає на мораль (так-так). Люди, збрехавши, що обдурили когось або вчинили другий аморальний вчинок, після цього по-іншому оцінюють, що є добре і що погано.
- Приваблива чесна зовнішність може легко ввести в оману. Люди схильні більш довіряти зовнішності, ніж щирості. Навіть професіонали вважали чесними брехунів зі щирими манерами в 86% випадків. Зовнішність відіграє величезну роль навіть у голосуванні і виборі політиків. Виборці роблять висновок про компетентність політиків по зрілості особи і фізичної привабливості. Зрозуміло, неусвідомлено.
- Більш успішних і багатих вважають більш розумними, мудрими і т.ін., і навпаки. І часто люди схильні думати, що ті, хто досяг успіху, і ті, на чию долю випали страждання, заслуговували це.
- Щасливіший не той, у кого грошей багато, а той, у кого більше, ніж у сусіда. Частково на цьому грунтується і незадоволеність великими грошима. Люди постійно порівнюють себе з сусідами. Розбагатівши, вони починають обертатися в нових колах, де у людей грошей ще більше, і підніматися над оточуючими нелегко.
- Чим складніше рішення, яке необхідно прийняти, тим більше люди схильні залишати все, як є. Якщо в магазині занадто великий вибір і люди не можуть відразу визначити, який з товарів краще - вони підуть без покупки.
- Коли люди відчувають, що не контролюють те, що відбувається, вони схильні бачити неіснуючі закономірності в незв'язаних між собою картинках і вірити в теорії змови.
- Не всі ризики сприймаються однаково. Одна і та ж сама людина може безстрашно стрибати з парашутом, але боятися заперечити начальнику. Або дресирувати тигрів, але соромитися познайомитися з симпатичною жінкою.
- Люди жалкують про швидко прийняті рішення, навіть якщо результати їх влаштовують. При цьому важливо не фактичний час, відведений на рішення. Важливо, чи почуває людина, що часу було достатньо.Порада: миття рук істотно знижує сумніви з приводу правильності прийнятого рішення.
- У нудьги є світла сторона. Люди, які нудьгують, нерідко шукають можливість зробити добрі справи, оскільки розваги їм набридли і не привносять сенс в їхнє життя.
- Ми часто закохуємося в людей, схожих на наших батьків, з якими у нас залишилися невирішені проблеми дитинства. Самі того не підозрюючи, ми прагнемо вирішити ці проблеми в зрілому віці.
- Прямі батьківські розмови про шкоду куріння менш ефективні, ніж всі думають. Як правило, підлітки, початківці курити, мають друзів, які самі наслідують дорослих курців, позитивно відгукуються про відчуття при курінні і пропонують сигарети.
- У психології є принцип: чим більше очікувань з приводу якоїсьподії, тим вище ймовірність нищівного розчарування.Більше чекаєш - менше отримуєш, менше чекаєш - більше отримуєш.Принцип залізобетонний, ніяких винятків.
- Більшість людей в незнайомому місці робить поворот направо. Знання цього факту корисне: якщо ви не хочете бути в натовпі або простояти довго в черзі - сміливо йдіть наліво або займайте чергу, яка лівіше.
- У «словесного проносу» є наукова назва - копролалія.
- Чи відомо Вам, що чим спокійніша людина себе веде зовні, тим менше навколишні люди сміють їй перечити. Якщо ж ситуація в точності навпаки, тобто, людина до «піни в роті» доводить іншим свою правоту, тим більше опору надають оточуючі і свої аргументи наводять дуже агресивно.
- Коли ви бачите сни, то ваш мозок старанно працює, об’єднуючи інформацію за весь минулий день. З усієї маси отриманої інформації створює асоціації і вирішує, що забути, а на що варто звернути більше уваги. Адже недарма радять добре відпочити, наприклад, перед іспитами. Ви можете краще запам’ятати інформацію, якщо вивчите її безпосередньо перед сном.
- Мріям людина віддає приблизно 30% свого часу. Не виключено, що цей відсоток може бути набагато більше. Але це не є погано. Вчені кажуть, що люди, які часто віддаються мріям, здатні вирішувати проблеми набагато краще і швидше.
- Знання психології робить життя складніше, а застосування - простіше.
- Риси особистості (психологічний образ) незнайомої людини можуть досить точно визначатися по фотографії. Особливо, якщо на світлині людина в природній позі й обстановці. При цьому простіше і точніше визначають риси особистості чоловіків. Зовнішність жінок зазнає більшого впливу соціальних стандартів.
- Не виключено, що допомога іншим людям пов’язана з опосередкованим особистим інтересом. Вчені називають це «непрямою взаємністю». Люди схильні допомагати тим, хто сам вважається «хорошою» людиною, що допомагає іншим. Тому репутація хорошої людини - запорука майбутньої підтримки.
- Люди з високим рівнем тестостерону отримують насолоду від гніву інших. Гнів посилює в людях бажання жадання. Люди докладають більше зусиль до отримання об’єкта, який асоціюється у них із сердитими обличчями. Раніше це вважалося тільки властивістю позитивних емоцій.
- Сердиті жінки сприймаються як мужчини. Дуже сильні підсвідомі асоціації гніву з чоловіками і щастя з жінками. Настільки сильні, що можуть вплинути на визначення статі людини - звичайно, тільки при швидкому погляді.
- Ложка цукру знижує агресію. Для придушення агресивних імпульсів потрібний самоконтроль, а самоконтроль вимагає енергії. Глюкоза постачає цю енергію в мозок. Люди, які пили лимонад з цукром, через кілька хвилин менш агресивно реагували на неспокійного незнайомця, ніж люди, які пили лимонад із замінником цукру.
- Зазвичай люди шукають бажану інформацію і пропускають небажану. Звичайно, неможливо точно передбачити, де що зустрінеш. При цьому, можна вибрати джерело, в якому швидше з’явиться інформація, яку людина готова сприйняти - ті чи інші газети, авторів і т.ін.
- Адміністративні межі, що позначені на мапах, дають людям психологічне відчуття безпеки. Якщо природне лихо (шторм, лісові пожежі і т.ін.) відбувається в іншому районі, а вже тим більше, в іншій країні, люди схильні менш серйозно до цього ставитися, навіть якщо район зовсім поруч. Тому при оголошенні про небезпеку краще говорити про безпосередні відстані до місця стихійного лиха.
- Прагнення до покупок і накопичення матеріальних статків - часто наслідок нещасливого дитинства.
- З віком здорові люди позитивніше трактують будь-які події. Можливо, тому що більш слабкій імунній системі літніх складніше справлятися з наслідками негативних емоцій.
- Діти з високим рівнем інтелекту (IQ) виростають більш ліберальними, з широкими поглядами на життя, терпимими до будь-яких людських проявів.
- Пам’ять людини здатна зберегти 90% з того, що вона робить, 50% з того, що вона бачить, і 10% з того, що вона чує.
- Люди, які «недоотримали» обіймів у дитинстві, виростають замкнутими і невпевненими у собі.
- Дружні обійми стимулюють імунітет і підвищують рівень окситоцину - гормону, який знімає відчуття тривоги, самотності і нормалізує кров’яний тиск.Існує версія, що звичай обійматись при зустрічі виник із необхідності перевірити чи не захована зброя за пазухою у потенційного ворога.Найчастіше обіймаються європейці, найрідше - американці.
- Італь’янці підрахували, що для того, щоб почувати себе щасливою, людина повинна обійматися з кимось як мінімум 8 разів на день.А в клінічній психології, навіть, є розділ, об’єктом вивчення якого - обійми!
- Ми погано сприймаємо поєднання червоного і синього кольору. Хоча ці кольори використовуються в багатьох національних прапорах, червоний і синій колір важко сприймаються нашим зором, коли вони знаходяться поруч один з одним. Це відбувається через ефект, який називається «хромостереопсіс», який призводить до того, що деякі кольори «виступають», а інші видаляються. Це викликає роздратування і втому очей.
- Ви бачите речі інакше, ніж їх сприймаєте. Згідно з дослідженням Кембриджського університету, «нежливаво в ямокупокрядурозщемінібувки в свлоі. Найважливіше те, щоб перша і остання букви були на своїх місцях». Навіть якщо інші букви будуть перемішані, ви зможете прочитати пропозицію. Це відбувається тому, що людський мозок не читає кожну букву, а слово в цілому. Він постійно обробляє інформацію, яку отримує від органів почуттів і те, як ви сприймаєте інформацію (слова), як правило, відрізняється від того, що ви бачите (сплутані літери).
- Ви здатні утримувати пильну увагу близько 10 хвилин. Навіть якщо Ви знаходитесь на зборах, Вас цікавить тема, і людина цікаво викладає предмет, то максимум уваги, яку Ви здатні підтримувати, це 7-10 хвилин. Після цього ваша увага почне слабшати і Вам потрібно зробити перерву, щоб далі утримувати свій інтерес.
- Здатність відкладати задоволення з’являється з дитинства.
Ваша здатність відкладати негайне задоволення своїх бажань виникає ще в ранньому дитинстві. Люди, які з ранніх років могли відкладати задоволення, краще вчилися в школі, і краще справлялися зі стресом і розчаруванням. - Ви переоцінюєте вашу реакцію на майбутні події. Ми не дуже добре передбачаємо майбутнє. Якщо бути точнішими, ми переоцінюємо нашу реакцію на майбутні події, будь то приємні чи негативні. Дослідження показали, що люди вважають, що позитивні події, такі як заміжжя або великий виграш, зроблять їх набагато щасливішими, ніж це відбувалося насправді. Аналогічно, ми вважаємо, що негативні події, такі як втрата роботи або нещасний випадок, можуть викликати у нас набагато більшу пригніченість, ніж в реальності.
- Кількість друзів, яка у Вас може бути, обмежена. Навіть якщо Ви можете похвалитися кількома тисячами друзів в соціальних мережах, насправді їх у Вас набагато менше. Психологи і антропологи виявили «число Данбара» – тобто максимальне число близьких зв’язків, яке може мати людина, і воно становить від 50 до 150.
- Мозок використовує менше енергії, ніж лампочка в холодильнику. Вчені підрахували, що мозок використовує приблизно 12 Ват енергії. Цікаво, що для постачання його цією енергією вистачає два банани в день - ніякій лампочці у світі не вистачить такої кількості енергії.
- Порушення режиму дня може погіршити пам'ять. Це дійсно так - зміна, порушення режиму дня не тільки пригноблює, але і вкрай негативним чином впливає на здоров'я мозку. Наприклад, люди, які часто переходять з одного часового поясу в інший (бізнесмени, політики, мандрівники), можуть в кінці-кінців завдати непоправного збитку мозку, внаслідок чого погіршає пам'ять. Ймовірно, Вам не варто турбуватися, а ось пілотам літаків, які літають на великі відстані, вартує. Окрім них до групи ризику відносяться категорії людей, описаних трохи вище.
- Чому ми не можемо зосередитися на телефонній розмові в галасливій кімнаті?Тому що мозку складно фокусуватися на звуці з динаміка телефону, якщо в кімнаті дуже шумно. Увага тоді розсіюється, і навіть на найсерйознішій розмові просто неможливо зосередитися. Це дійсно проблема для мозку - він постійно «перескакує» то з голосу друга з телефону, то на шум в кімнаті. Для того, щоб допомогти самому собі, варто скористатися давнім способом - просто прикрити вільне вухо рукою, і тоді все повинно налагодитися.
- В мозку є центр гумору. Давно психологами вже помічено, що сміємося ми тому, що, слухаючи смішну історію, наш мозок вибудовує подальший ланцюжок подій. Жарт закінчується абсолютно нелогічно, несподівано, не так, як повинно бути. Спочатку мозок впадає в ступор від несподіванки, а потім ми починаємо усвідомлювати жарт і сміємося. Звичайно ж, ступор триває долі секунди, а не хвилини. Цьому факту є підтвердження - деякі пацієнти з пошкодженими лобовими частинами мозку просто не розуміють ніяких жартів.
- Позіхання допомагає прокинутися. Не дивлячись на те, що позіхання зазвичай асоціюється з сонливістю, воно навпаки, допомагає нам прокинутися. Це відбувається тому, що при позіханні великі об'єми повітря поступають в легені, збагачуючи кров. Збагачена киснем кров потрапляє в мозок, і той починає активніше працювати, а ми відчуваємо, як дрімота відступає.
- Наша короткострокова пам'ять може запам'ятовувати одночасно тільки сім об'єктів. Люди мають три форми пам'яті: сенсорну, довгострокову і короткострокову. Довгострокова працює подібно до жорсткого диска комп'ютера, а короткострокова - як дуже маленький пристрій, що запам'ятовує. Ця короткострокова пам'ять може одночасно утримувати в мозку тільки п'ять - дев'ять об'єктів. Середньостатистична людина здатна одночасно утримувати в пам'яті сім об'єктів. Проте можна натренувати людину обробляти більшу кількість предметів, ніж дев'ять, якщо навчити її об'єднувати об'єкти в групи. До речі, більшість телефонних номерів складаються з 7 цифр.
- Шартрез - найбільш видимий колір. Шартрез (жовто-зелений колір) знаходиться чітко посередині частот видимого спектру. Ваші очі мають рецептори для сприйняття синього, зеленого і червоного. Але мозок не отримує інформації про кольори, він отримує інформацію про різницю світлого і темного, і інформацію про різницю між кольорами. У результаті рецепторам мозку найлегше «побачити» саме колір шартрез. До речі, цей колір часто використовується психологами, екстрасенсами, художниками, як заспокійливий і одночасно найпомітніший для людини.
- Ваша підсвідомість «розумніша» за Вас. Або, принаймні, потужніша. У одному з досліджень людям демонструвалася складна картинка. Людям потрібно було вмить, не думаючи, вказати на те, що дослідники мали на увазі. Більшість випробовуваних із завданням справилася вмить. Іншій групі запропонували спочатку подумати і саме обдумано вказати на потрібний сектор на малюнку. І що? Повний провал, при тому, що на вирішення задачі давалося декілька годин.
- Розумова робота не стомлює мозок. Виявлено, що склад крові, що протікає через мозок, незмінний протягом його активної діяльності, скільки б вона не продовжувалася. При цьому кров, яку беруть з вени людини, що пропрацювала цілий день, містить певний відсоток «токсинів стомлення». Психіатри встановили, що відчуття стомлення мозку обумовлюється нашим психічним і емоційним станом.
- Регулярна робота мозку дозволяє запобігти його захворюванню. Дослідження показують, що регулярна робота мозку дозволяє запобігти розвитку важкого захворювання - синдрому Альцгеймера. Інтелектуальна активність викликає виробництво додаткової тканини, що компенсує хвору тканину. При цьому вивчення чогось нового, як і заняття незвичним видом діяльності - найкращий спосіб розвивати мозок. Також на діяльність мозку впливає спілкування з тими, хто перевершує вас за інтелектом.
- Для повноцінної роботи мозку потрібно випивати достатню кількість рідини. Мозок, як і весь наш організм, складається приблизно на 75% з води. Тому, щоб тримати його в здоровому і робочому стані, потрібно випивати необхідну Вашому організму кількість води. Тим же, хто намагається схуднути за допомогою пігулок і чаю, що виганяють з організму воду, слід бути готовим до того, що одночасно з втратою ваги вони втратять і працездатність мозку.
- Мозок прокидається довше за тіло. Інтелектуальні здібності людини відразу після пробудження нижчі, ніж після безсонної ночі. Дуже корисно, окрім пробіжки і сніданку, що підсилюють метаболічні процеси, що відбуваються у Вашому тілі, зробити і маленьку розминку мозку. Це означає, що не варто з ранку включати телевізор, а краще щось небагато почитати або розгадати кросворд.
- Людина щасливіша, коли вона чимось зайнята. Тільки щоденна постановка перед собою дрібних і глобальних цілей, а також їх досягнення роблять нас щасливішими, стверджують психологи. Також справа в кількості одержуваних емоцій і вражень. Тому працюючі жінки практично завжди щасливіші від домогосподарок, хоча навантаження у них більше.
- Ми не можемо виконувати кілька справ одночасно. Людський мозок не може фокусуватися більше ніж на 2-3 заняттях. І навіть якщо ми спробуємо зробити більше, мозок все одно виділить один пріоритетний.
- Більшість захворювань мають психологічний характер. Приблизно 90% хворобмають у своїй основі психосоматичний характер і не можуть бути вилікувані до тих пір, поки людина не розбереться у своєму житті, не пробачить образи і не позбавиться від страхів.
- У асоціальному суспільстві законослухняні громадяни починають порушувати правила і норми. І навпаки. Існує теорія, що якщо в покинутому будинку розбите хоча б одне вікно, всі інші незабаром теж будуть розбиті. Люди набагато охочіше порушують закон, якщо бачать, що до цього схильні оточуючі.
- Більшість людей залежна від гаджетів і інтернету - спілкуватися по інтернету або телефону спокійніше для сучасної людини, оскільки більшість людей соромляться себе, а якщо співрозмовник тебе не бачить і не знає в реальності, то можна в його очах виглядати так, як людина сама цього хоче.
- Вчені з австралійського університету Аделаїди з'ясували, що час доби суттєво впливає на працездатність мозку, причому це проявляється в здатності людини засвоювати і сприймати інформацію. Згідно з отриманими результатами досліджень, стало відомо, щочимпізніший час доби, тимбільшпотужнішепочинаєпрацювати наш мозок.Ранішевважалося, що для людськогоорганізму самим продуктивним часом доби є ранок. Але післяпроведенихдосліджень, вченіпідкреслюють, щонайбільшплідний час для роботи і запам'ятовуванняінформації – цевечір, а ось ранковігодини для людськогомозку – ценайбільшнеефективний час. Також, слідвідзначити той факт, щовчені з Стенфордапомітили, щолюдськиймозок максимально пліднопрацює в умовахцілковитоїтиші.
20 УНІКАЛЬНИХ ФАКТІВ ЛЮДСЬКОГО ТІЛА, ПРО ЯКІ НЕ СКАЗАЛИ В ШКОЛІ.
Людське тіло - надзвичайно точний і досконалий механізм! На жаль, ми сприймаємо всі процеси, які щодня відбуваються в нашому організмі, як належне. В ційстатті ми розповімоВам про 20 вражаючих речей, яківідбуваються з тіломкожен день. Ви про ценавіть не здогадувалися.
1: Наш нісможезапам'ятатиблизько 50 тисячрізнихароматів.
2:Фокусуючім'язи в Ваших очах пересуваютьсяприблизно 100 тисячразів в день. Цедорівнюєщоденнійпрогулянцідовжиною в 80 км.
3: У дітей на 60 кістокбільше, ніж у дорослоїлюдини.
4: Ми здатніпрочитати до 1000 слів на хвилину.
5:Людський пупок - будинок для сотеньтисячбактерій, щоутворюють там екосистемурозміром з цілийтропічнийліс.
6: Ми скидаємоблизько 19 кілограмівшкіри за все своєжиття.
7:ПротягомжиттяВи виробляєте близько 25 тисячлітрівслини. Цієїкількостідостатньо, щобзаповнити два плавальнихбасейни.
8: 10% безсонногожиття ми проводимо з закритимиочима. Це тому що ми часто моргаємо.
9:Еритроцити з легкістюможутьвиконати 20-секундну подорож по всьомунашомутілу.
10: У періодзакоханостілюдськиймозоквиробляєнейротрансмітери і гормони, яківиділяються при вживанні амфетамінів.
11:Очілюдининастількичутливі, щоякби Земля була плоскою, ми могли б помітитимерехтливусвічку на відстані 50 км.
12: Близько 90% наших клітинмають не людськепоходження. Більшість з них походятьвідгрибків і бактерій.
13:Самийпотужнийм'яз в людськомуорганізмі – жувальнийм'яз.
14:Нашітіланасправдісвітяться в темряві, але світло, яке ми виробляємо, в 1000 разівслабкіше, ніж те, щонашіочіздатнісприйняти.
15:Ваше тілокожну секунду виробляє 25 мільйонівновихклітин.
16:Нашіочіможутьвідрізняти до 10 мільйоніврізнихкольорів і обробити в багаторазівбільшеінформації, ніж будь-який телескоп.
17: Наш мозокздатнийвиробитинеобхіднукількістьелектроенергії для живлення лампочки.
18: Ми найкращібігуни на далекідистанції на планеті. Тисячіроків тому ми могли заганяти нашу здобич до тих пір, поки вона не вмиралавідвиснаження.
19: Наша ДНК на 50% збігається з ДНК бананів.
20:Нашім'язинабагатопотужніші, ніж нам здається. Їх сила обмежена природою, щобуникнутипошкодженням'язів і сухожиль. Цеобмеженнязнімається, коли в кров потрапляєадреналін. Відомівипадки, коли в екстремальнихумовах людям вдавалосяпіднімативалуни і навітьавтомобілі.
Якщо наше тіло є храмом, то ценайунікальніший храм в світі. Бережийого, та розкажи про ціцікавіфактидрузям. Кожен повинен про себе це знати!
Статтю з використаннямінтернет-ресурсу узагальнила та підготувала
практичний психолог ТСШ№7 – Ігнатова Олеся Олегівна.